Titulinis
Kalbu kursai Studijos užsienyje Verslui Kitos paslaugos Apie mus

Ar verta vaikytis ateities specialybių?

Artėja metas, kai moksleiviai pasirinks trokštamas studijų kryptis. Tuo pačiu metu skelbiamos įvairios prognozės apie ateities specialybes. Ar verta jų paisyti? Kaip pasiruošti ateities iššūkiams šiandien? Labai svarbu suprasti, kad nėra teisinga rinktis tik iš populiariųjų specialybių. Prabangi specialybės etiketė nebūtinai užtikrins jūsų sėkmę, tad rinkdamiesi – nepamirškite savo prigimčių ir gebėjimų.

Pasidalinkite įrašu

Kiekvienais metais, artėjant mokslo metų pabaigai, yra skelbiami populiariausių, perspektyviausių ar dar kokių „-iausių” specialybių sąrašai. Nors stebėti tendencijas smagu, bet ar labai naudinga?

Šiandien kviečiame į diskusiją apie tai, ar populiarių/ perspektyvių specialybių sąrašai išvis naudingi.

Nerimą kelia tai, kad moksleiviai, neturintys gilesnio savęs pažinimo arba stipriai dvejojantys dėl savo pasirinkimo, paskutinę minutę gali išsirinkti kažką, kas jiems visai netinka. Jie, neturėdami tvirtos nuomonės dėl pasirinkimo, lengvai pasiduoda aplinkos –  medijos, tėvų, draugų –  spaudimui. Vienas iš tokių elementų yra universitetų ar specialybių reitingas, įsidarbinimo reitingas, populiarumas. Juk jaunuoliai iš tiesų gali rinktis specialybę dėl to, kad ji labai paklausi, joje žmonės daugiausiai uždirba.

Problema (iš mūsų patirties) ta, kad moksleiviai dažnai nepasimatuoja specialybės, o tiesiog imą ją tokią, kokią siūlo žurnalas. Per paskutiniuosius metus matėme daugybę kūrybinių industrijų studentų, o ankstėliau – verslo informatikų. Gražūs pavadinimai straipsniuose įvardijami kaip ateities specialybės. Kur problema?

Straipsniai neretai verčiami iš pasaulinės spaudos, pasaulinių duomenų. Ko reikia pasaulyje, nebūtinai reikia Lietuvoje. O ir studijų programa studijų programai nelygu.

Kai žmogus, kuriam patinka dirbti su programine įranga, nueina į verslo informatiką ar dizaineris pradeda mokytis kūrybinių industrijų specialybės –  nebūtinai jiems tai patiks.

Rinktis studijas pagal reitingą yra tas pats, kaip pirkti batus nesimatavus. Tai gali būti gražiausi batai parduotuvėje, bet nebūtinai reiškia, kad jie jums tiks.

Kai jaunuoliai, realiai nežinantys savo gabumų, gebėjimų, prigimčių ir intelektų, pasirenka studijas pagal jų populiarumą ar prestižą, turime nelaimingus darbuotojus ir metusius mokslą studentus.

Taigi, ar reikia išmesti žurnalus ir nežiūrėti į tas geriausiai apmokamų, naujausių, paklausiausių ir kitokių „-iausių” specialybių lenteles? Visai ne, tiesiog jei jums kuri iš jų atrodo visai neblogai, atlikite namų darbus:

  1. susižinokite, ką iš tiesų visą darbo dieną veikia tos specialybės darbuotojai;
  2. išsiaiškinkite, kokios paskaitos ir atsiskaitymai jūsų lauks;
  3. išsiaiškinkite, kokios yra tos srities specialisto pareigos, atsakomybės;
  4. atsakykite sau į klausimą, ar tai tikrai tai, kas jums patinka ir ką galėtumėte veikti dešimt, dvidešimt ir daugiau metų.

Registruokitės naujienlaiškiui

Gaukite naujienas apie mūsų produktus, pasiūlymus ir renginius.

Daugiau straipsnių

Korepetitoriavimas

Korepetitoriavimas

Moksleivio mokymosi procesas turi būti sklandus ir sistemingas, tačiau, atsiradus žinių spragoms ir jų neužpildžius laiku, bendras žinių lygis ne tik krenta, bet didėja ir jų kiekis. Todėl labai svarbu laiku kreiptis į korepetitorius ir išsiaiškinti moksleivio sukauptas „skyles“ bei jas užpildyti, kol dar nepadaryta papildoma žala pasitikėjimui savimi, motyvacijai ir žinių troškimui.

Prigimtys ir intelektai
Karjeros pasirinkimas

Prigimtys ir intelektai

Prigimčių ir intelektų sistema leidžia kiekvienam mūsų lengviau atrasti unikalųjį save, surasti logiškus paaiškinimus, kodėl tose pačiose situacijose visi elgiamės skirtingai, ir suprasti tai kaip natūralią duotybę.