Titulinis
Kalbu kursai Studijos užsienyje Verslui Kitos paslaugos Apie mus

AIBĖ – karjeros kaip proceso suvokimas

Pirmasis karjeros proceso žingsnis yra pavadintas AIBE. Jums reikia suprasti, kad yra aibė veiksnių, kurie daro įtaką jūsų karjeros pasirinkimui ir aibė pasirinkimų.

Pasidalinkite įrašu

Taip pat, reikia suvokti, kad karjeros pasirinkimas yra ilgas procesas. Nesistenkite per dieną, savaitę ar mėnesį atsakyti į klausimą, kokią karjerą pasirinkti. Būkite pasiruošę – tai šiek tiek užtruks. Mes esame tam, kad padėtume. Taigi, visų pirma pasikalbėsime apie įvairiausius svarbius skaičius, namų darbus ir atliksime kelias smagias užduotis.

Tėvams ir edukatoriams siūlome visų pirma paskaityti šį straipsnį ir tuomet, su įgytomis žiniomis keliauti per karjeros pasirinkimo procesą ir padėti vaikams kiekviename etape.

Jei norite žinoti, ką pasirinkti, visų pirma reiktų žinoti, iš ko galite rinktis

Įspėjame, tekstas ilgas. Jei neturite laiko skaityti, bent atlikite žemiau esančias užduotis.

Supaprastinkime – įsivaizduokite karjeros pasirinkimą, kaip patiekalo pasirinkimą restorane. Visų pirma renkatės restoraną – tą, į kurį ėjote su tėvais, kurie patinka draugams, ar kuriuos rekomenduoja mūsų autoritetai socialiniuose tinkluose. Tuomet pasirenkate vietą salėje, perverčiate visą meniu. Sustojate prie jums patinkančios arba šiuo metu populiarios patiekalų grupės. Žiūrite, kokie patiekalai joje išvardinti. Prie patiekalų surašyta, ką jūs gausite: kaip patiekalas paruoštas, koks bus garnyras, padažas, daržovės. Žinote, kas tie ryžiai, bulvės, pievagrybiai, kuskusas. Jei nežinote – paklausiate padavėjos. Turėdami visą informacija išsirenkate patiekalą.

Karjera, ar pirmas rimtesnis žingsnis jos link – studijos – yra svarbesnis dalykas, bet jo žmonės dažnai nesirenka taip sudėtingai. Žinomos kelios specialybių kryptys, kurias pabaigusius žmones matome kostiumuotus ir vairuojančius gerus automobilius. Iš tų krypčių renkamasi pagal populiarumą, pavadinimą. Restorane alergiškas morkoms žmogus tikrai nesirinktų populiariausio metų patiekalo – morkų pyrago, bet su karjera elgiamasi būtent taip. Gydytojai, teisininkai, programuotojai – pasirenkamos šios specialybės, bet „meniu“ nepasitikriname kokios paskaitos ir egzaminai pasitiks studijų metais, „padavėjos“ neklausiama, kas ta biometrija, ir neatkreipiamas dėmesys, kad ten, tarp paskaitų, slypi aukštoji matematika, kuriai dažnas „alergiškas“.

Nenuostabu, kad taip prastai pasirinkusieji dažnai tiek studijų metais, tiek pirmame savo darbe jaučiasi ne itin gerai ir po metų, kitų visai pakeičia savo specialybę. Studijų metai, per kuriuos buvo galima įgyti šiai, tinkamai, specialybei reikalingų žinių buvo iššvaistyti besivaikant populiarią karjeros kryptį.

Ką daryti, kad taip nenutiktų? Įgyti sąmoningam karjeros pasirinkimui reikalingų kompetencijų, iš kurių viena – pasirinkimo pločio suvokimas. Kviečiame atlikti kelias užduotis, kurios padės suprasti, apie ką mes kalbame, sakydami „plotį“.

Atsakymas

  • Lietuvos aukštosiose mokyklose galima rinktis iš daugiau nei 1300 studijų programų.
  • Pasaulyje galima rinktis iš daugiau nei 7800 bakalauro programų.
  • Pasaulyje suskaičiuojama daugiau nei 600 karjeros kelių.
  • Karjeros keliai skirtingų šaltinių yra skirstomi į 12000-40000 atšakų – specializacijų.
    Pavyzdys: Karjeros kelias: Rinkodaros specialistas. Toliau jis gali siaurinti savo specializaciją ir tapti, pavyzdžiui, skaitmeninės rinkodaros specialistu, vėliau – skaitmeninės rinkodaros specialistas dirbantis išskirtinai su socialiniais tinklais.

Kiek specialybių ir studijų programų išvardinote jūs?

Namų darbas: Ką galima padaryti, kad suprastumėte visą pasirinkimo plotį?

Galite apsilankyti svetainėse, kuriose skelbiamos studijų programos, pvz.: https://www.bachelorstudies.com/Bachelor/Programs/

  1.  Pažiūrėkite kaip sugrupuotos specialybės.
  2. Paskaitykite specialybių sąrašus.
  3. Kurios specialybės skamba įdomiai?
  4. Kurios specialybės atrodo labai neįdomios?

Ką turėtumėte žinoti, norėdami pasirinkti?

  1. Kokie egzaminai ir mokomieji dalykai mokykloje yra svarbūs, norint studijuoti šį dalyką?
  2. Kokios papildomos, užklasinėje veikloje įgytos žinios gali būti naudingos mokantis?
  3. Kokius mokomuosius dalykus turėsite studijų metais?
  4. Kokios būna pasirinktos specialybės kursinių darbų temos?
  5. Kokiomis temomis yra rašomos bakalaurinio darbo temos?

Ar į visus klausimus atsakėte? Nesupykite, bet manome, kad ne.

Namų darbas. Suraskite šią informaciją apie dominančias studijų programas.

Jums gali padėti internetas, universitetų svetainės (tik atsargiai, skirtinguose universitetuose ta pati programa gali turėti skirtingas paskaitas). Pasidomėkite, gal tarp jūsų draugų ar šiek tiek vyresnių giminių yra studijuojančių tą programą. Lankykitės aukštojo mokslo parodose, nuvykite į universitetų organizuojamas atvirų durų dienas.

Šis klausimas sunkiausias, bet labai svarbus. Mokytis grafinį dizainą gali būti labai smagu, bet ar žinote viską apie užsakymo greičius, klientų norus, konkrečios spaustuvės reikalavimus, ataskaitas ir užsakymų kiekius?

Siūlome aktyviai domėtis. Skaitykite knygas, įsiprašykite į tėvų darbovietę, dalyvaukite mokyklos organizuojamose karjeros dienose. Nepraleiskite progos paklausti jau dirbančių draugų ir tėvų kaip praėjo jų darbo diena. Raskite darbą vasarai, bandykite savanoriauti arba atlikti praktikas.

Blogiausiu atveju – įsigykite arba pasiskolinkite knygelę „Ką žmonės dirba visą dieną“ (juokaujame, bet knygelė visai nebloga).

Ši užduotis yra orientuota į savęs suvokimą. Atsakymas, idealiu atveju, turėtų būti „aš pats“, bet kaip yra iš tikrųjų?

Pagalvokite, ką apie jūsų pasirinktą specialybę pasakytų:

  • Jūsų tėvai
  • Jūsų mokytojai
  • Jūsų draugai
  • Visuomenė
  • Jūsų pamėgti autoritetai socialiniuose tinkluose

Jei žinote atsakymus – sprendimas rinktis vieną ar kitą specialybę nėra tik jūsų sprendimas. Ar tai gerai ar blogai – turite atsakyti sau patys. Viena vertus – tėvai tikrai nenori jums blogo, bet kita vertus – ar tėvai labiau didžiuotųsi chirurgu ar mechaniku? Kiekvienas žiūri per savo suvokimo prizmę ir nebūtinai vertina vienas ar kitas specialybes nešališkai.

Jei skaitėte iki galo ir nuoširdžiai atlikote užduotis – pirmasis žingsnis įveiktas! Jau esate pranašesni už tuos, kurie žino kelias specialybes ir nepasidomi, kokie egzaminai jų laukia universitete.

O ar patys jaučiatės tvirčiau? Jei taip, kviečiame žengti antrą žingsnį.

Registruokitės naujienlaiškiui

Gaukite naujienas apie mūsų produktus, pasiūlymus ir renginius.

Daugiau straipsnių

Kalbų kursai

Kursai grupėse ar individualiai, ką pasirinkti?

Nusprendus mokytis kalbos svarbu pasirinkti, kuri mokymosi forma jums priimtinesnė: grupiniai ar individualūs kursai. Tiek vieni, tiek kiti turi savitų ir kiek skirtingų privalumų, todėl juos reikia įvertinti, kad mokymosi procesas ir gauti rezultatai jums būtų tinkami.

Koks žmogus yra darnus?
Uncategorized @lt

Koks žmogus yra darnus?

Darnus žmogus viską, ką daro, daro lengvai ir tuo mėgaujasi.
STEVEN RUDOLPH
American educator, author and public speaker