Kokios kompetencijos reikalingos, norint tinkamai pasirinkti specialybę?
- Pasirinkimo pločio suvokimas
Norėdami tinkamai pasirinkti, turite žinoti, iš ko renkatės. Ar kada pagalvojote, kiek iš viso yra studijų programų? Karjerų? Specializacijų? O ką visą darbo dieną veikia žmonės, pasirinkę šias studijas arba karjeras?
Norite sužinoti, kaip įgyti šią kompetenciją – perskaitykite skiltį AIBĖ, atlikite užduotis ir namų darbus. Viskas priklauso nuo jūsų!
- Savęs pažinimas
Labai mažai žmonių tiksliai žino savo stiprybes. Kai reikia apie jas diskutuoti, žmonės naudoja aptakius terminus, patys tik „daugmaž“ supranta save. Toks neapibrėžtumas veda prie nepagrįstų sprendimų, dėl kurių netinkamai pasirenkamas karjeros kelias. Dažnai matuojame save IQ testais ar pažymiais, tačiau neįvertiname kitų savybių: auditorijos valdymo, erdvės pojūčio, meninių sugebėjimų ar fizinių savybių.
Atpažinti savo prigimtis ir intelektus bei potencialą padės įvairūs karjeros testai.
- Sprendimų priėmimo gebėjimai
Labai svarbu mokėti išsikelti tikslus ir atskirti juos nuo svajonių. Dažnas turime puikią kompetenciją svajoti ir fantazuoti, bet pamirštame išsikelti realius tikslus, kuriems būtų galima sudaryti veiksmų planą, juos pamatuoti ir suvokti laike. Šią kompetenciją galite išsiugdyti trečiajame karjeros pasirinkimo etape.
- Planavimas ir planų įgyvendinimas
Ši kompetencija itin sudėtinga, nes vien tikslo išsikėlimas neveda prie jo įvykdymo. Tam reikia turėti konkretų veiksmų planą ir jį nuosekliai vykdyti. Į šios kompetencijos rėmus taip pat įeina suvokimas, kaip efektyviai mokytis ir užklasinės veiklos, laisvalaikio siejimas su ilgalaikiais tikslais. Kaip viską išmokti ir suplanuoti sužinosite ketvirtajame karjeros pasirinkimo etape.