Dauguma žmonių, kurie ieško savęs pažinimo, jau yra susidūrę su daugybiniais intelektais – teorija, kurią iškėlė dr. Howardas Gardneris. Jus norime supažindinti ir su šios teorijos plėtiniu – daugybinėmis prigimtimis. Nepasakosime visos istorijos, ją galite paskaityti čia>>, tiesiog supažindinsime su pačiais principais.
Jei domėjotės intelektais, tai turbūt labai aišku, kad tai yra tai, ką jūs suprantate ir gerai valdote (loginis – analitinį mąstymą, matematiką; vizualinis erdvinis – erdvės suvokimą, žemėlapių skaitymą; lingvistinis – kalbos vartojimą), bet intelektai daug ko nepaaiškina. Kodėl taip skiriasi žmonės su tais pačiais intelektai: vienas, turintis lingvistinį intelektą, tampa mokytoju, o kitas – rašytoju? Stevenas Rudolphas rado atsakymą: skiriasi žmonių prigimtys. Sudėjus intelektus ir prigimtis, visada gausime gana tikslų žmogaus portretą, žinosime, kur yra jo stiprybės. Tas pats pavyzdys su lingvistiniu intelektu tampa aiškus: vienas žmogus turi dar ir mokančiąją bei tarpasmeninę prigimtis, o kito mokanti aukšta, o štai tarpasmeninė žema – jam bendravimas su žmonėmis yra vargas.
Prigimtis labai lengva pastebėti aplinkiniuose, tereikia įdėmiai žiūrėti.
- globėjiškoji-saugančioji – tai tie žmonės, kurie jums sako „atsargiai”. Žmonės su aukšta globėjiška prigimtimi yra linkę ginti ne tik žmones, bet ir ką kitą: smėlio pilį, šuniuką, baldų išdėstymą kambaryje ar tiesiog idėjas, įsitikinimus;
- mokančioji – prigimtis, kuri kalba pati už save. Tai žmonės, kurie linkę aiškinti, aiškinti ir dar porą kartų paaiškinti. Kartais net paaiškinti tą patį konceptą keliais skirtingais būdais. Jūs tikrai pažįstate šiuos žmones: pas juos einate išsiaiškinti jums ne visai suprantamų dalykų;
- administruojančioji – tai tas žmogus, kuris viską sudeda į vietas, pastebi klaidas;
- kuriančioji – polinkis kurti daiktus ar idėjas;
- gydančioji – polinkis padėti kitiems atsigauti po fizinio ar emocinio skausmo
- linksminančioji – polinkis linksminti kitus, visus sutelkti, išlaikyti dėmesį į save;
- suteikiančioji – polinkis skirti laiko, siekiant padėti ar rūpintis kitais žmonėmis;
- verslumo – polinkis imtis projektų, kur atlygiu gali tapti pinigai ar pasitenkinimas savimi;
- nuotykių – polinkis ieškoti iššūkių, rizikų. Tai ne tik keliautojai ir ekstremalaus sporto mėgėjai, tai ir investuotojai, azartinių žaidimų žaidėjai.